Aparat ortodontyczny ruchomy – Wskazania i zastosowanie

Aparat ruchomy – prosty aparat ortodontyczny

Plan leczenia ortodontycznego zawsze ustala lekarz stomatolog ortodonta, po konsultacji z pacjentem i wykonaniu niezbędnych badań. To on dobiera narzędzia pozwalające na zlikwidowanie wad zgryzu i ustawienie w odpowiednim położeniu w łukach zębowych poszczególnych zębów. Powszechnie w ortodoncji wykorzystywane są aparaty ortodontyczne, wśród których szczególnym ich rodzajem jest aparat ruchomy. Kiedy znajduje on zastosowanie?

Spośród wszystkich aparatów ortodontycznych aparat ruchomy nie powoduje trwałych, ciągłych zmian w uzębieniu, a efekty leczenia zawsze zależne są od współpracy z pacjentem. Aparat ortodontyczny ruchomy, inaczej zdejmowany, to aparat przeznaczony do korekcji wad zgryzu głównie u dzieci młodszych. Z uwagi na odczuwalny dyskomfort, nie mogą one mieć od razu założonego aparatu stałego, dlatego lekarze skłaniają się do stosowania aparatów ruchomych. Ich największym atutem jest to, że można je wyjąć, jeśli zajdzie taka potrzeba – np. podczas posiłków czy w czasie pobytu w szkole.

Aparat ortodontyczny ruchomy jest aparatem czynnościowym, który powinien pobudzić wzrost twarzowej części czaszki w korzystnym kierunku. Zbudowany jest z najczęściej akrylowej płytki, robionej na wymiar dla małego pacjenta oraz drucianych elementów, które dostosowane są do indywidualnego kształtu łuków zębowych.

Kiedy stosuje się aparat ortodontyczny?

Im wcześniej dziecko trafi do ortodonty i im lepiej zostanie dobrany dla niego aparat ruchomy, tym szybciej można zapobiec u dziecka rozwojowi poważnych wad zgryzu. Pozwala on na:

  • kierunkowy rozwój łuków zębowych,
  • eliminację w późniejszym czasie konieczności leczenia ortodontycznego stałymi aparatami,
  • korygowanie niewielkich wad zgryzu,
  • zapobieganie wadom zgryzu.

Leczenie aparatem ruchomym przynosi zwykle bardzo dobre efekty w zakresie polepszania czynności szczęki i żuchwy oraz polepszenia wad szkieletowych w okresie wzrostu dziecka, o ile jest ono stosowane przez większą część doby. Jeśli dziecko tylko śpi w aparacie ruchomym, raczej mało prawdopodobne, aby takie leczenie przyniosło spodziewane rezultaty. Pacjent powinien restrykcyjnie trzymać się zaleceń ortodonty i nosić aparat ruchomy jak najdłużej w ciągu dnia. Najlepiej w ogóle go nie zdejmować, jeśli nie ma takiej konieczności. Podczas jedzenia i mycia zębów aparat należy wyjąć.

Aparat ortodontyczny ruchomy zalecany jest w leczeniu ortodontycznym małych pacjentów, którzy nie mają jeszcze wszystkich stałych zębów. Znajdzie on swoje zastosowanie u dzieci w wieku od 4 do 11 lat.  Tylko w niektórych przypadkach aparat ruchomy będzie zalecany także dla dorosłych. Nie jest on bowiem w stanie prostować i przesuwać zęby, dlatego jeśli jest taka potrzeba, należy zastosować stały aparat ortodontyczny.

Trudno powiedzieć, jak długo dziecko będzie nosić ruchomy aparat wyjmowany. Wszystko zależy od tego, jak długo w ciągu doby aparat znajduje się w jamie ustnej pacjenta. Przy idealnej współpracy na linii ortodonta-pacjent efekty leczenia zaczną być szybko widoczne.