Białe czy kolorowe ściany? Jakie farby do ścian wybrać, aby zapewnić sobie estetyczny wygląd mieszkania ?

Podczas remontu bądź wykańczania nowego domu czy mieszkania, jedną z ważniejszych kwestii jest to, jaki kolor ścian powinien być w każdym pomieszczeniu. Ma to bardzo duże znaczenie w końcowym wyglądzie i estetyce każdego z pokoi, a także może mieć wpływ na komfort przebywania w nim. Z tego względu, przed wyborem kolorów farb do ścian warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób oddziałują na nas konkretne kolory.

Uniwersalna biel – warto pozostawić ściany w białym kolorze?

Białe farby do ścian wydają się być zupełnie klasyczne i uniwersalne. Jest w tym bardzo dużo prawdy, gdyż kolor ten doskonale współgra z innymi barwami mebli czy podłogi, doskonale wyostrza kształty i odbija światło. Będzie zatem dobrą propozycją do niewielkich pomieszczeń, w których ilość światła dziennego jest ograniczona bądź których okna znajdują się od strony wschodniej i przez większość dnia nie są dobrze naświetlone. Jednak nawet z białym kolorem należy czasem uważać. Jeśli wnętrze jest bardzo duże, pokrycie ścian białą farbą może nadać mu wygląd zimnego i mało przytulnego. Przy białych ścianach należy również zadbać o to, aby inne akcenty – meble, dodatki, dywany – były w żywych kolorach, w przeciwnym razie efekt może być nieestetyczny, a złośliwi porównają go do wnętrza szpitalnego. Jest to jedna z propozycji kolorów ścian w salonie, jeśli będzie odpowiednio przełamana zielenią roślinności, kolorami mebli i na przykład drewnianą podłogą, pozwala uzyskać efekt porządku, harmonii oraz równowagi. Duży wybór białych farb emulsyjnych znajdziesz w ofercie sklepu Vip Łazienka.

Pomieszczenia wspólne – jaki kolor ścian wybrać do salonu?

Kolory ścian w salonie to bardzo istotna kwestia, gdyż domownicy spędzają tam większość dnia, tam się wspólnie gromadzą i przyjmują swoich gości. Ważne jest to, aby wnętrze było ciepłe, przytulne, ale również żywe i pobudzające do działania. Większość dekoratorów wnętrz zaleca wybór koloru farby do ścian w końcowej fazie projektu, kiedy będzie już wiadomo, w jakim stylu będą meble, jak będzie wyglądało ich ustawienie oraz jaki będzie charakter pomieszczenia. Przy mniejszych wymiarach salonu, lepiej jest wybrać jasne, pastelowe farby do ścian, które nie zdominują wnętrza, a optycznie je powiększą. Bardzo ważną kwestią przy wyborze koloru jest również ilość i jakość światła, jeśli jest go mało, lepiej wybrać ciepłe odcienie. Im mniej oświetlenia tym jaśniejszy kolor powinno się zastosować.

Kolory farby do sypialni – strefa relaksu i odpoczynku

Wybór farby do ścian w pokoju sypialnym ma duży wpływ na jakość odpoczynku. Bardzo modne w ostatnim czasie są głębokie i ciemne barwy, które pozwalają się wyciszyć, ułatwiają zasypianie i korzystnie wpływają na zrelaksowanie się i odprężenie. Sprawdzą się jednak w większych pomieszczeniach i wtedy, gdy pokój sypialny przeznaczony jest tylko do spania. W przypadku dzieci, kolory farb do sypialni powinny być jasne i komponujące się z wyposażeniem wnętrza. W tym wypadku dobrze sprawdzą się pastelowe farby do ścian. Niektóre z kolorów – na przykład żółty, czerwony, pomarańczowy – mają działanie pobudzające, dlatego nie sprawdzą się w przestrzeni przeznaczonej do spania. Najlepiej wybrać farby do ścian w odcieniach o działaniu uspokajającym bądź neutralnym.

Działanie barw i łączenie kolorów

Oddziaływanie poszczególnych barw i kolorów jest istotne nie tylko w przypadku sypialni. Wybór kolorów będzie miał wpływ na samopoczucie. W pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku sprawdzą odcienie zieleni oraz niebieskiego. w salonie bądź w kuchni dobry rozwiązaniem będa elementy czerwonego, który ma działanie pobudzające, Różne odcienie żółtego, które wywołują radość, będą dobrym rozwiązaniem w jadalni czy salonie. Fioletowy natomiast doda pomieszczeniu elegancji i tajemniczości. Beże i brązy to z kolei siła, harmonia i ciepło. Korzystnym rozwiązaniem jest również łączenie dwóch kolorów, należy wówczas wybrać barwy o tej samej intensywności i zadbać o to, by jeden z kolorów był dominujący, drugi zaś neutralny. Do łączenia kolorów najlepiej sprawdzą się odcienie szarości. Szeroki wybór kolorów farb emulsyjnych do wnętrz znajdziesz w ofercie sklepu Vip Łazienka.