Wybór stomatologa dla dziecka - sprawdź w Smile Desogn Clinic

Czym kierować się w wyborze stomatologa dla dziecka?

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców przed zapisaniem swojego dziecka na pierwszą wizytę stomatologiczną. Nie od dziś wiadomo, że mały pacjent boi się białego fartucha, dlatego niezwykle ważne jest podejście dentysty do malucha. Nie każdy lekarz ma predyspozycje do zostania stomatologiem dziecięcym. Ale czy tylko prawidłowy kontakt z dzieckiem jest wyznacznikiem dobrego stomatologa dla twojej pociechy?

Stomatologia dziecięca

Na początku wyjaśnijmy co to za specjalizacja. Pedodoncja (jej druga nazwa) została wyodrębniona z powodu unikalnej budowy zębów oraz przyzębia w okresie rozwojowym.

Najczęstsze problemy stomatologiczne to:

  • ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania,
  • leczenie zębów mlecznych,
  • leczenie zębów stałych niedojrzałych,
  • leczenie chorób błony śluzowej u dzieci,
  • profilaktyka próchnicy- lakowanie i lakierowanie,
  • profilaktyka chorób błony śluzowej i wad zgryzu u dzieci.

Dobry stomatolog dziecięcy eliminuje lęk i ból

Odpowiednio przeszkolony dentysta potrafi nie tylko uśmierzyć ból, lecz również zmniejszyć lub wyeliminować lęk pacjenta. Lekarz rozmawia z małym pacjentem-  próbuje odwrócić jego uwagę od nieprzyjemnych procedur, mówi kiedy dziecko może spodziewać się lekkiego bólu.

Kolejnym elementem udanej wizyty stomatologicznej dla dziecka jest jak najmniejszy ból. Przeszłością jest używanie dużych igieł ze znieczuleniem. Obecnie stosuje się żel lub spray znieczulający aby przygotować miejsce znieczulenia właściwego- przy pomocy karpul. Wyposażone są one w bardzo cienkie igły, dzięki którym wkłucie jest dużo bardziej komfortowe. Jednak najprzyjemniejszym rodzajem znieczulenia dla dzieci jest gaz rozweselający. To całkowicie bezpieczne i skuteczne znieczulenie wyklucza zastosowanie jakiejkolwiek igły- wyjaśnia stomatolog dziecięcy z warszawskiej kliniki Smile Design Clinic.

Kiedy zabrać dziecko pierwszy raz do dentysty?

Według zaleceń, pierwsza wizyta stomatologiczna powinna się odbyć nie później niż około 18. miesiąca życia dziecka. Pozwala ona zaznajomić się z lekarzem i gabinetem.

Właściwa wizyta, gdzie przeprowadzane są procedury medyczne skupia się na badaniu stanu zębów, dziąseł, kości i innych struktur jamy ustnej. Umożliwi to ocenę stanu higieny jamy ustnej, rozwoju i wzrostu dziecka. W razie potrzeby w delikatny sposób wyczyści zęby dziecka. Ostatnim etapem będzie ocena zapotrzebowania na fluor i instruktaż higieny jamy ustnej.

Próchnica, największy problem dzieci

To nieprawda, że każde dziecko musi mieć próchnicę zębów. Można jej uniknąć dzięki regularnym przeglądom stomatologicznym, wykonywanym co 6 miesięcy. Zawierają ocenę stanu jamy ustnej dziecka, zwrócenie uwagi na zmiany przedpróchnicowe. Lekarz instruuje rodziców jak zapobiegać próchnicy. Poniżej przedstawiono profilaktykę próchnicy:

  • ograniczenie spożycia słodyczy- słodycze są łatwiejszą pożywką dla bakterii, ponieważ zawierają cukry, które są najlepiej przyswajalne przez bakterie,
  • lakowanie – uszczelnianie bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych,
  • lakierowanie – pokrycie zębów preparatem fluorowym. Zwiększa ono ich odporność na działanie kwasów, które prowadzą do próchnicy.

Więcej informacji na temat stomatologii dziecięcej znajdziesz na www.smiledesignclinic.pl