ICON – sposób na walkę z próchnicą

Jak głosi stare porzekadło – “lepiej zapobiegać, niż leczyć”… Chcesz mieć ładny, estetyczny uśmiech? Nie chcesz straszyć znajomych próchnicą? A może masz już pewne drobne ubytki, których chciałbyś się w miarę bezboleśnie pozbyć?

Im wcześniej zaczniesz działać, tym lepiej. W ten sposób możesz łatwo zapobiec późniejszym problemom. We wczesnych stadiach rozwoju próchnicy masz jeszcze całą gamę sposobów, jak z nią walczyć – wiele z nich jest znacznie lepszych od tradycyjnego borowania. Jedną z takich alternatywnych możliwości jest ICON – leczenie próchnicy metodą infiltracji zębiny.

Metoda ICON – kiedy można ją zastosować?

Zabieg metodą ICON skutecznie przeciwdziała próchnicy, kiedy choroba znajduje się w fazie początkowej. Może być stosowany zarówno na powierzchniach gładkich zęba, jak i w przestrzeniach międzyzębowych. Zmiany próchnicze nie powinny przekraczać jednej trzeciej głębokości zębiny. W przeciwnym wypadku trzeba niestety zastosować tradycyjne borowanie wiertłem.

ICON – jak to działa?

Rozmnażające się w płytce nazębnej bakterie próchnicze wytwarzają kwasy, które rozpuszczają minerały szkliwa. W ten sposób w szkliwie powstaje system porów, a zęby zostają osłabione. Prowadzi to do stopniowej demineralizacji zębów. Jeśli nie zatrzymamy tego procesu, może on doprowadzić do ciężkich stanów zapalnych (zarówno miazgi zębowej, jak i otaczających ją tkanek). W efekcie możemy stracić ząb. W wyjątkowych przypadkach stan zapalny zęba może być źródłem zakażenia całego organizmu.

Na szczęście, ten czarny scenariusz nie musi być w naszym przypadku prawdziwy. Rozwój próchnicy można powstrzymać.

ICON walczy z wczesną próchnicą poprzez infiltrację –  wypełnia powstałe w szkliwie pory, dzięki czemu cały proces zostaje zahamowany, a zęby znowu są silne i zdrowe.

Metoda ICON – krok po kroku

 1. Na początku zęby zostają dokładnie oczyszczone. Pacjentowi zakładany jest koferdam, czyli ślinochron – materiał z gumy lateksowej, stosowany jako izolacja zamiast wałeczków ligniny.
 2. Następnie na powierzchnię zęba nakładana zostaje żywica Icon-Etch. Pozostawia się ją na ok. 2 minuty. Przez ten czas zachodzi etap tzw. wytrawiania.
 3. Po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu Icon-Etch spłukuje się wodą. Okres spłukiwania to ok. 30 sekund. Następnie zęby zostają osuszone.
 4. W następnej kolejności nakładany jest Icon-Dry. Pozostawia się go na ok. 30 sekund.
 5. Kolejny etap to zaaplikowanie żywicy Icon-Infiltrant. Ten środek powinien pozostać na zębach najdłużej – przez ok. 3 minuty.
 6. Teraz stomatolog powinien zastosować utwardzanie światłem. Zabieg trwa stosunkowo krótko – ok. 40 sekund.
 7. Następnie Icon-Infiltrant zostaje nałożony ponownie – tym razem tylko na 1 minutę.
 8. Na koniec stosuje się kolejne utwardzenie – także przez okres ok. 40 sekund.

Zabieg leczenia próchnicy metodą ICON jest polecany przez dentystów i z każdym dniem staje się coraz bardziej popularny. Można go przeprowadzić m.in. w Smile Design Clinic – klinice stomatologicznej w Warszawie.

Zalety metody ICON:

 • zabieg jest bezbolesny (w przeciwieństwie do tradycyjnego borowania);
 • leczenie może być przeprowadzone bez znieczulenia;
 • zdrowe twarde tkanki zęba zostają zachowane;
 • zahamowany jest dalszy rozwój próchnicy;
 • zabieg trwa krótko – wystarczy jedna wizyta u dentysty.

Metoda ICON jako jedna z technik stomatologii zachowawczej

Zastosowana we właściwym momencie, metoda ICON pozwala na zatrzymanie procesu próchnicowego. Jest ona jednak skuteczna tylko we wczesnych stadiach próchnicy. Można ją więc uznać za jedną z technik stomatologii zachowawczej.

Jak tłumaczą eksperci ze Smile Design Clinic, stomatologia zachowawcza jest podstawą w walce z próchnicą. Im wcześniej zajmiemy się swoim problemem, tym łatwiej będzie go rozwiązać. Oprócz wizyt w gabinecie dentystycznym ważne są też nasze nawyki – codzienna higiena jamy ustnej, zdrowa dieta. Dbajmy o zęby, a każdego dnia będziemy się mogli cieszyć pięknym uśmiechem i dobrym samopoczuciem.