Kilka porad o goleniu nóg

Niektóre z nas golą co nawet dni, a inne nawet codziennie. Każda z nas chce mieć gładkie, opalone nogi. Niestety najczęściej kobiety robią to w pośpiechu, co wiąże się ze skutkami ubocznymi tego procesu.

Często na naszej skórze pojawiają się czarne kropki, wrastające włoski, uszkodzenia. Skóra przesusza się  i łuszczy. Jak temu zapobiec? Jest kilka sposobów, które warto poznać.

Jak golić nogi maszynką?

Po pierwsze przed rozpoczęciem golenia warto wziąć co najmniej 2-3 minutową kąpiel lub prysznic. Dzięki temu możemy uniknąć nagromadzenie w maszynce martwych komórek skóry oraz brudu. Ponadto włoski się zmiękczą, co pozwoli na łatwiejsze się ich pozbyć. Wiele kobiet goli swoje nogi w wannie lub kabinie prysznicowej, jednak nie jest to dobry sposób na tą czynność. Trzeba pamiętać, że należy stabilnie ustawić nogi na ziemi.

Jeśli do tej pory goliłyśmy nogi „pod włos”, od razu powinnyśmy zmienić technikę. Dlaczego? Przesuwając maszynkę wraz z kierunkiem wzrostu włosa, niwelujemy ryzyko podrażnień skóry, wrastania włosków i bolesnych zacięć. Dlatego warto zapamiętać, że nogi i w okolicach bikini powinno się przesuwać maszynką z góry w dół. Natomiast pod pachą włoski rosną w różnych kierunkach. Zatem maszynką golimy się z góry w dół, z dołu w górę oraz na skos.

Co zrobić, gdy nasza skóra jest wyjątkowo wrażliwa? Nie powinno się przejeżdżać maszynką po danym paśmie więcej niż jeden raz. Oczywiście może zdarzyć się, że nie będziemy zadowolone z efektów golenia, dlatego warto użyć żel lub krem do depilacji. Jeżeli jednak nie posiadamy specjalistycznych kosmetyków do golenia, można użyć żelu do ciała, szamponu lub odżywki do ciała.

Maszynki do golenia

Jak długo powinno używać się jednej maszynki do golenia? Po pierwsze, aby wydłużyć jej użycie, tuż po zakończeniu depilacji należy wysuszyć ją i nie przechowywać w wilgotnym miejsca. Trzymanie jej w takich miejscach prysznic czy wanna, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju bakterii chorobotwórczych. Jeżeli używamy maszynek jednorazowych, trzeba pozbyć się ich już po 2-3 użyciach. Natomiast jeśli decydujemy się na maszynkę z wymiennymi ostrzami, używamy jej do tej pory, aż ostrza się stępią. Zazwyczaj maszynka z wymiennym ostrzem pozwala bezpiecznie golić nogi nawet 10-12 razy.

Błędy, które popełniamy

Jakie błędy popełniają kobiety przy goleniu?

1.    Golenie na sucho. Wiele z nas tak robi. Chcemy mieć to szybko za sobą, chcemy, żeby zajęło nam to jak najmniej czasu. Efekty? Podrażnienia, uszkodzenia skóry, czy niedokładnie ogolone nogi. Czy naprawdę warto?

2.    Na początku kąpieli. Dlaczego? Lepsze efekty oraz dokładność uzyskamy, gdy nasza skóra będzie zmiękczona. Wówczas łuski włosa się otworzą, a my nie „ogolimy” zrogowaciałego naskórka tylko włosy.

3.    Stara, tępa maszynka. Najbardziej higienicznym sposobem golenia nóg, jest wykonywanie to jednorazową maszynką. Niestety, często jest tak, że kobiety używają jednej maszynki nawet kilka tygodni, czy miesięcy. Należy jednak zdać sobie sprawę, że tępe, stare ostrze sprawi, że będziemy częściej uszkadzać naszą skórę.

4.    Zbyt często. Nie wszystkie kobiety o tym wiedzą, ale im częściej golimy nogi, tym szybciej włoski odrastają. Stają się one twardsze, a skóra staje się szorstka.