Lipofilling jako skuteczna metoda modelowania sylwetki

Na piękne ciało składają się idealne kształty oraz odpowiednie proporcje różnych jego części. Niestety, natura nie zawsze obdarza nas doskonałą sylwetką. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna pomaga skutecznie zredukować wszelkie niedoskonałości, m.in. dzięki lipofillingowi.

Lipofilling – na czym polega?

Lipofilling (lipotransfer) to przeszczep własnego tłuszczu z jednej partii ciała w inną. Stał się dziś doskonałą metodą modelowania sylwetki oraz rewitalizacji skóry. Własne komórki tłuszczowe to świetna alternatywa dla innych wypełniaczy i implantów chemicznych. Specjaliści z MediArt Instytut dodają, że niemal wszystkie, nawet najdelikatniejsze okolice naszego ciała, mogą zostać poddane tej procedurze. Tłuszcz używany przy tej metodzie pozyskuje się poprzez liposukcję (najczęściej pobiera się go z okolicy brzucha lub ud). Lipotransfer może być stosowany m.in. do odmładzania twarzy, szyi, dekoltu, rewitalizacji skóry dłoni, modelowania policzków, powiększania ust, korygowania objętości i kształtu piersi, a także innych części ciała.

W jaki sposób pobiera się komórki tkanki tłuszczowej?

Tłuszcz pozyskuje się poprzez liposukcję, czyli odessanie go przy pomocy odpowiedniej kaniuli. Przeprowadza się to w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Następnie komórki tłuszczowe muszą być we właściwy sposób zabezpieczone i odseparowane  w procesie wirowania horyzontalnego – ma wówczas miejsce oddzielenie krwi oraz środka znieczulającego od komórek tłuszczowych. Odseparowany tłuszcz, tuż przed aplikacją w wybraną część ciała, łączy się jeszcze z autologicznym osoczem bogatopłytkowym uzyskanym z krwi.

Jak wygląda lipofilling?

Przed zabiegiem ma miejsce wywiad z pacjentem, lekarz zleca także wykonanie niezbędnych badań. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w zależności od rodzaju obszaru zabiegowego. Przygotowany tłuszcz aplikuje się następnie w miejsce, które chcemy skorygować. Lekarz wykorzystuje do tego bardzo cienkie kaniule. Zabieg trwa około godziny. Bezpośrednio po jego przeprowadzeniu skóra może być delikatnie opuchnięta, ale dolegliwość ta szybko ustępuje.

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu przez około tydzień należy ograniczyć wysiłek fizyczny, a także unikać gorących kąpieli, sauny i basenu.

Wskazania do przeprowadzenia lipofillingu:

 • modelowanie i lifting twarzy,
 • modelowanie biustu,
 • rekonstrukcja biustu po mastektomii,
 • modelowanie różnych partii ciała, np. pośladków,
 • redukcja blizn zanikowych,
 • poprawa nawilżenia i jędrności skóry.

Przeciwwskazania:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • zakrzepica,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby nerek i wątroby,
 • choroby nowotworowe,
 • zbyt niska masa ciała.

Lipofilling to współcześnie jedna z najlepszych metod modelowania sylwetki oraz poprawiania kształtów twarzy. Ze względu na swoją naturalność (przeszczep własnych komórek tłuszczowych) jest przyjazna dla organizmu i nie wywołuje skutków ubocznych. Ogromną zaletą lipofillingu jest także nieinwazyjność, dzięki czemu staje się doskonałą alternatywą dla innych chirurgicznych rozwiązań.

Więcej informacji na temat lipotransferu na mediartinstytut.pl.