Łupież suchy czy tłusty – sprawdź i dowiedz się jak leczyć!

Łupież suchy czy tłusty? Wbrew pozorom wcale nie jest tak ciężko stwierdzić z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia. Łupież to bardzo krępujące schorzenie dotykające mnóstwo osób bez względu na wiek i płeć. Na szczęście wyleczenie się z niego nie musi być uporczywe i długotrwałe. Najpierw rozpoznaj typ łupieżu: łupież suchy czy tłusty i działaj! Dowiedz się jak zwalczyć łupież raz na zawsze!

Łupież – przyczyny

Głównym winowajca odpowiedzialny za powstawanie łupieżu to Pityrosporum ovale – grzyb drożdżopodobny, który żyje na powierzchni skóry głowy człowieka. W sprzyjających mu warunkach takich jak np. mało dokładne oczyszczanie skóry głowy, przesuszona skóra głowy, łojotokowe zapalenie skóry zaczyna się rozwijać i powoduje łupież. Pojawieniu się tego problemu sprzyja również zła dieta, stres i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach.

Łupież suchy czy tłusty – jak rozpoznać?

Istnieją dwa rodzaje łupieżu – suchy i tłusty, każdy z nich charakteryzuje się innymi objawami. Najczęstszym typem łupież jest łupież suchy. Objawia się małymi płatkami skóry, które sypią się z głowy, można go zauważyć na włosach i na ramionach, dodatkowo skóra głowy zaczyna swędzieć. Łuski są koloru białego i łatwo oddzielają się od podłoża. Przy tym typie łupieżu wypadanie włosów zazwyczaj nie występuje. Suchy łupież częściej pojawia się w zimie, kiedy to ogrzewanie wysusza skórę, także na głowie.

Łupież tłusty zaś charakteryzuje się tym, że płatki martwej skóry głowy są żółtawe, ciężkie i tłuste i nie opadają na ramiona jak w przypadku łupieżu suchego tylko nawarstwiają się na głowie rzadko się od niej odklejając. W kolejnych etapach postępowania tego łupieżu tworzą się strupy wynikający ze stanu zapalnego skóry głowy oraz swędzenie. W tym przypadku pojawia się wypadanie włosów. Tłusty łupież to problem osób borykających się z przetłuszczającą się skórą głowy.

Leczenie łupieżu suchego

Znając już typ łupieżu należy dobrać do niego odpowiednie preparaty lecznicze. Leczenie łupieżu suchego warto rozpocząć od zmiany diety i jeść produkty bogate w witaminy z grupy B oraz A i E, warto też wyeliminować cukier. Głowę należy myć szamponem ze składnikiem przeciwgrzybiczym, np. pirytionianem cynku, piroktonem olaminy lub ketokonazolem jak np. Fructis Przeciwłupieżowy Szampon Wzmacniający 2w1 – szampon przeciwłupieżowy zwalczający objawy łupieżu dzięki właśnie pirytionianowi cynku działającemu przeciwgrzybiczo oraz ekstraktowi z zielonej herbaty, która to ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Szampon dokładnie oczyszcza włosy i skórę głowy zapobiegając nawrotom łupieżu.

Łupież tłusty – leczenie

Tłusty typ łupieżu wymaga innego leczenia. Leczenie łupieżu tłustego jest trudniejsze niż likwidacja białego nalotu. Zdecydowanie wymaga konsultacji ze specjalistą, który przepisze leki zawierające m.in. kwas salicylowy, siarkę, selen, pirytonian cynku, ketokonazol, chlorek 1-metylonikotynamidu oraz pochodne imidazolowe. To substancje czynne, o działaniu przeciwłojotokowym. Wciera się je w skórę głowy i mają one unormować wydzielanie sebum. Warto jednak wspomóc tę walkę oraz później ochronić skórę głowy przed nawrotami łupieżu tłustego szamponem przeciwłupieżowym dla włosów przetłuszczających się Fructis Clean Fresh, dzięki któremu każdego dnia oczyszczając włosy ograniczasz wydzielanie sebum. Fructis Clean Fresh zawiera czynnik oczyszczający pirokton olaminy oraz ekstrakt z mięty bogaty w przeciwutleniacze i kwas rozmarynowy, dzięki czemu pomaga uspokoić podrażnioną skórę głowy.