Pedicurzystka czy podolog? Którego specjalistę wybrać?

Domowa pielęgnacja stóp, przeprowadzana z właściwą regularnością i skupiająca się na odpowiedniej higienie czy na poprawiających ogólny wygląd zabiegach to na pewno ważny element dbania o stopy. Jednak przychodzi czas, kiedy chcesz lub musisz zadbać o swoje stopy w sposób kompleksowy i profesjonalny. Którego specjalistę wybrać? Pedicurzystkę czy podologa? Dowiedz się, czym się różnią te profesje!

Specjaliści do spraw pielęgnacji stóp – podolog a pedicurzystka

Chcąc zadbać o zdrowie i wygląd swoich stóp, zazwyczaj wybieramy się do kosmetyczki  pedicurzystki. Jest to dobry pomysł, kiedy chcemy poddać się pedicure’owi kosmetycznemu, pozbyć się zrogowaceń na stopach, nawilżyć skórę czy poprawić wygląd paznokci, a także świetny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółkami.  Czym natomiast zajmuje się podolog? Jest to specjalista, który nie tylko zajmuje się wyglądem stóp, ale skupia się głównie na chorobach stóp, dolegliwościach, które je dotykają oraz pomaga odzyskać komfort i zniwelować ból.

Podolog a pedicurzystka – różnice

Pomimo tego, że zarówno podolog, jak i pedicurzystka zajmują się stopami, są między nimi duże różnice:

  • Kompetencje – niestety większość pedicurzystów w Polsce to osoby, które skończyły tylko krótki kurs kosmetyczny. Nie koniecznie mają takie umiejętności jak podolodzy – specjaliści po dwuletnim, dziennym kursie zawodowym. Co więcej, podolodzy wiedząc o rosnącej konkurencji, wciąż podwyższają swoje kompetencje i uczestniczą w dodatkowych szkoleniach. Warto wspomnieć, jak podkreślają specjaliści z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie, że podolodzy współpracują ściśle z innymi lekarzami jak choćby dermatologami, ortopedami, diabetologami, chirurgami naczyniowymi – taka kooperacja gwarantuje pacjentom doskonałą opiekę i specjalistyczną pomoc.
  • Podejście do problemu – często w gabinetach pedicure dominuje działanie objawowe nad przyczynowym. Widać to chociażby na przykładzie niewłaściwego obcinania paznokci oraz usuwania warstw naskórka. Wówczas problem może powrócić, a wykryta zmiana nie zostanie usunięta lub pogłębi się. Zdarza się także, że pedicurzystka nie potrafi odróżnić paznokcia wrastającego od wkręcającego się i obcina go klinowo, co w drugim przypadku może przynieść skutek odwrotny do pożądanego.
  • Przeprowadzenie wywiadu – tego uświadczysz niestety tylko w gabinecie podologicznym. Wywiad  jest etapem koniecznym do prawidłowej oceny ewentualnych zmian w obrębie stóp. Jego pominięcie skutkuje późniejszym brakiem planu kompleksowej terapii i ograniczeniem się do pojedynczego często niepotrzebnego lub wręcz szkodliwego zabiegu.

Dlaczego warto wybrać usługi podologiczne?

Niestety kosmetyczki i pedicurzystki nie posiadają często pełnej wiedzy  i umiejętności pielęgnacji szczególnie w przypadku tzw. „stopy cukrzycowej”. Diabetycy cierpią często na przesuszoną skórę, głównie pięt. W gabinetach kosmetycznych jako rozwiązanie stosuje się długie kąpiele stóp w ciepłej wodzie i usuwanie zrogowaceń żyletką. Stopa cukrzycowa cechuje się tym, że wszelkie rany trudno się goją, dlatego stosowanie takich praktyk na osobach z zespołem stopy cukrzycowej jest zwykłym narażeniem zdrowia pacjenta. Podobnie jak narzędzia oraz sposób ich stosowania w gabinetach nowoczesnej pielęgnacji stóp często pozostawia wiele do życzenia.

Wizyta w salonie kosmetycznym to świetny pomysł, kiedy chcesz odświeżyć stopy przed latem i zadbać o ich wygląd przed założeniem obuwia odkrywającego stopy. Jednak jeśli borykasz się z poważniejszymi dolegliwościami dotyczącymi stóp, jedynym wyjściem jest wizyta w dobrym gabinecie podologicznym i pedicure leczniczy.

 

Dowiedz się więcej o zabiegu pedicure leczniczego na stronie: /http://satin.pl/