Pierwsza pomoc przy oparzeniach – jak postępować i założyć odpowiedni opatrunek?

Oparzenia to dość często występujące wypadki, które przydarzają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Bez względu na czynnik, który wywołał oparzenie, wyróżnia się trzy jego stopnie – przy każdym z nich pierwsza pomoc jest nieco inna. Warto mieć podstawową wiedzę, aby wiedzieć co robić przy oparzeniach, zarówno tych lżejszych jak i poważniejszych – zwłaszcza w kontekście dzieci. Jak postępować w przypadku oparzenia, i jak wygląda kwestia opatrywania skóry?


Stopnie oparzenia

Oparzenia zdarzają się stosunkowo często – mogą mieć różne źródło pochodzenia i zdarzyć się zarówno w przypadkowym miejscu, jak i w warunkach domowych. Wysoka temperatura, światło słoneczne, związek chemiczny, elektryczność czy tarcie mogą wywołać od lekkich do bardzo ciężkich uszkodzeń skóry czy narządów, będąc nawet zagrożeniem dla zdrowia. W przypadku diagnostyki zaawansowania poparzenia wyróżnia się trzy stopnie:

  • stopień I – obejmuje wyłącznie powierzchnię naskórka, co objawia się bolesnym zaczerwienieniem (rumieniem). Często występuje również obrzęk, a wyleczenie następuje po kilku dniach, bez śladów blizn czy śladów;
  • stopień II – dotyczy naskórka i części skóry. W odróżnieniu od oparzeń pierwszego stopnia, w tym wypadku dodatkowo występują pęcherze, większa bolesność i dłuższy czas gojenia. Ocenia się je wciąż jako oparzenia lekkie i obejmują one nie więcej niż 1-2% powierzchni całego ciała;
  • stopień III – obejmują całą grubość skóry. Skóra staje się martwa, jej receptory czuciowe zostają uszkodzone, przez co nie reaguje ona na dotyk ani ukłucia. Dotkliwy ból jest odczuwalny jedynie w miejscach okalających samo oparzenie. Wyleczenie oparzeń tego typu jest jedynie częściowe, na skórze pozostają widoczne, rozległe blizny.

Pierwsza pomoc

Niezależnie od rodzaju oparzenia, zawsze należy jak najszybciej schłodzić oparzone miejsce. W oparzeniach lekkich, których powierzchnia nie przekracza średnio 10% powierzchni ciała, oparzone miejsce trzymamy pod strumieniem bieżącej wody od 10 do 30 minut, w zależności od zaawansowania poparzenia. Przy oparzeniach cięższych chłodzimy tylko kilka minut, aby nie doprowadzić do hipotermii. Nie należy również umieszczać poszkodowanej osoby w zbiorniku z wodą, ani okładać lodem. Lżejsze oparzenia możemy swobodnie opatrzeć samodzielnie, bez konieczności odbywania wizyty u lekarza. Ważne jest, by być w posiadaniu kompletnej domowej apteczki. Do opatrunku przyda się gaza, materiały jałowe i środki łagodzące i odkażające. Warto zadbać o to, by kompletny zestaw opatrunkowy był regularnie uzupełniany – materiały można zakupić w aptekach i sklepach medycznych typu Solomedica.

Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi radzić?

Oparzenia słoneczne to dość częsty rodzaj oparzenia zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Za każdym razem długotrwałe przebywanie w pełnym słońcu bez odpowiedniej ochrony w postaci kremu z filtrem czy ubrania może mieć ciężkie skutki. Przykre objawy oparzenia słonecznego rozwijają się w trakcie kilku godzin, a pozostałości po nim to złuszczony naskórek i przebarwienia. Ulgę w tym przypadku przynieść może Panthenol lub olej lniany. Oparzyć można się również poprzez nadmierne korzystanie z solarium – warto więc pamiętać o zachowaniu umiaru i rozsądku w korzystaniu z lamp UV.

Materiały opatrunkowe na poparzenia możesz znaleźć pod podanym linkiem: https://solomedica.pl/pl/c/%E2%80%A2-MATERIALY-OPATRUNKOWE/29.