laseroterapia

Pokonaj wstydliwy problem – leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością i ze względu na to osoby na nią cierpiące, unikają sytuacji, w których mogłyby czuć się niekomfortowo. Nietrzymanie moczu jest schorzeniem dość powszechnym.

Mimo to wiele osób zwleka z udaniem się do specjalisty i uwolnieniem się od uciążliwego problemu. Szybkie podjęcie leczenia nietrzymania moczu jest niezwykle ważne, gdyż pozwala zapobiec rozwojowi schorzenia i przywraca komfort w codziennym funkcjonowaniu. Obecnie dostępnych jest kilka metod walki z nietrzymaniem moczu o różnej skuteczności. Warto rozważyć oferowany przez ginekologię estetyczną sposób efektywny, a przy tym nieinwazyjny – laserowe leczenie nietrzymania moczu metodą IncontiLase.

Nietrzymanie moczu – na czy polega to schorzenie?

Na nietrzymanie moczu cierpi od około 10 do 15% społeczeństwa, z czego większość stanowią kobiety. Schorzenie znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nietrzymanie moczu jest wreszcie powodem do wycofywania się z kontaktów i unikania spotkań. Jest nim oczywiście niesłusznie, bo problem można skutecznie zwalczyć. Nietrzymanie moczu jest mimowolnym wyciekaniem moczu, często bez wstępowania parcia. Bezpośrednią przyczyną popuszczania jest osłabienie mięśni dna miednicy, które nie są zdolne do zatrzymywania moczu. Osłabienie może być z kolei spowodowane utratą kolagenu, będącą naturalnym procesem, którego skutki odczuwają osoby dojrzałe. Wśród innych czynników, sprzyjających rozwinięciu się nietrzymania moczu, wymienia się nadwagę, przebycie ciężkich porodów siłami natury, zaburzenia hormonalne i zapalenie pęcherza moczowego. Ryzyko nietrzymania moczu wzrasta z wiekiem, jest większe m.in. u kobiet po okresie przekwitania. Jednak schorzenie dotyka też osób młodych.

Rodzaje nietrzymania moczu

Istnieje kilka rodzajów nietrzymania moczu, które mogą mieć różne stopnie zaawansowania. Jedną z częściej występujących odmian schorzenia jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Mocz wycieka wtedy, gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, czyli podczas wysiłku fizycznego oraz czynności, takich jak śmianie się, kichanie i kaszlenie. Inną odmianą schorzenia jest nietrzymanie moczu z naglącym parciem. Sprzyja mu nadmierna aktywność mięśni pęcherza moczowego. Możliwa jest też odmiana mieszana, łącząca te dwa rodzaje.

Wiele kobiet wstydzi się problemu i zbyt długo odkłada konsultację ze specjalistą. Takie postępowanie sprzyja rozwojowi choroby – wyciekanie pojawia się coraz częściej, nawet podczas spoczynku, i skazuje na poczucie dyskomfortu.

Metody leczenia nietrzymania moczu

Sposób leczenia specjalista dobiera do rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia. Metodą o udowodnionej skuteczności, aczkolwiek długotrwałą i wymagającą systematyczności, jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających tzw. mięśnie Kegla. Schorzenie leczy się też, podając leki w postaci globulek dopochwowych, a tradycyjną, a zarazem najbardziej inwazyjną z metod jest zabieg operacyjny. Z problemem są w stanie szybko sobie poradzić metody z zakresu ginekologii estetycznej. Jedną z nich jest zabieg laserowy metodą IncontiLase. Z tego sposobu leczenia możemy skorzystać m.in. w Klinice Lasermed w Nowym Targu. Do zabiegu wykorzystywany jest nowoczesny laser erbowo-yagowy Fotona Spectro SP. Procedura jest szybka i bezbolesna. Zabieg wzmacnia ściany pochwy, mięśnie dna miednicy, powięź wewnątrzmiedniczą i obszar ujścia cewki moczowej poprzez regenerację włókien kolagenowych i stymulację fibroblastów intensywnej produkcji nowego kolagenu. Mięśnie dna miednicy odpowiedzialne za zatrzymywanie moczu odzyskują elastyczność i odpowiednie napięcie.