Sposoby na odciski

Znasz ten ból? Dopiero co kupiłaś nowe buty, załóżyłaś je na stopy i już po chwili cię obtarły, zrobiły się odciski. Która z nas nie była w takiej sytuacji? Niestety nieleczone odciski mogą prowadzić nawet do stanu zapalnego, dlatego, gdy je mamy trzeba skutecznie się ich pozbyć.

Jak powstają odciski? To bardzo proste. Są one skutkiem nacisku lub tarcia. Na przykład, gdy skóra przez długi czas ociera się z materiałem obuwia. W pewnym momencie skóra zaczyna się bronić przed uszkodzeniem, dlatego wytwarza komórki warstwy rogowej.

Przyczyny powstawania odcisków

 • niewygodne lub za ciasne obuwie,
 • pomiędzy palcami stóp w wyniku ich wzajemnego ocierania o siebie podczas chodzenia,
 • nieprawidłowy sposób chodzenia,
 • zaburzenia budowy stopy,
 • uprawianie sportu.

Przyczyny powstawania odcisków – podłoże chorobowe

Zmiany tego typu bywają objawem takich schorzeń, jak:

 • zaburzenia w ukrwieniu kończyn dolnych,
 • nadciśnienie,
 • cukrzyca,
 • choroby tarczycy,
 • reumatyzm,
 • zwyrodnienia.

Rodzaje odcisków

Istnieją dwa rodzaje odcisków. Są to modzele i nagniotki. Modzele są duże, żółtawe oraz dosyć miękkie. Często otoczone są zaczerwienioną skórą. Niestety mogą być przyczyną piekącego bólu. Gdzie się najczęściej znajdują? Na podeszwach stóp. Najczęściej pojawiają się, gdy nosimy obuwie na wysokim obcasie. Natomiast nagniotki są to małe, stwardniałe, błyszczące punkty, które zwykle tworzą się na palcach stóp. Posiadają wrastający w skórę rdzeń, który niestety może uciskać znajdujące się pod nim zakończenia nerwowe.

Zapobiegaj przed powstaniem!

Jeżeli zauważymy, że zgrubienie zaczęło się już pojawiać, należy osłaniać je przed dalszym tarciem oraz naciskiem. Warto użyć do tego specjalnych poduszeczek, które wykonane są z silikonu – można dostać je w każdej aptece. Również dobrym sposobem są specjalne prasy, które przykleja się, gdy tylko zaczynamy czuć nacisk na palec. Oczywiście, gdy jakieś buty są dla nas za małe, czy niewygodne, nie powinniśmy ich nosić. Najlepiej od razu zapobiegać powstawaniu przykrych i bolących odcisków.

Skuteczne sposoby na odciski

Istnieje kilka metod, które w łatwy sposób pomogą nam pozbyć się odcisków. Należy jednak pamiętać, że jeżeli występują one na podłożu chorobowym, należy zgłosić się z tą dolegliwością do specjalisty.

Po pierwsze, jeżeli chcemy pozbyć się odcisków, powinniśmy wcierać olej rycynowy w miejsca nagniotków. Preparat ten powoduje ich stopniowe zmiękczanie. Ponadto można umieszczać skórkę ze świeżej cytryny lub pasek świeżego ananasa od razu na odcisk. Kolejnym sposobem jest codzienne przykładanie na odcisk wilgotnej saszetki z herbatą, natomiast na noc warto stosować okłady z kwasu chlebowego. Jeśli te metody nie będą skuteczne, należy spróbować moczyć stopy w odwarze z płatków owsianych. Dobrym sposobem jest również przykładanie odcisków gazą, która jest nawilżona wodą. Następnie należy owinąć stopy folią i pozostawić tak na 15 minut.