Zaskakujące efekty użycia toksyny botulinowej, czyli jak rozwiązać problem nadpotliwości

Problem nadmiernego pocenia się dotyczy wielu z nas, stając się powodem licznych kompleksów i sprawiając, że powoli wycofujemy się z życia towarzyskiego. Niemożność zapanowania nad przykrym zapachem przytłacza i zmusza do poszukiwania rozwiązań bardziej radykalnych. Przychodzi moment, że same dezodoranty i stosowane podczas codziennej pielęgnacji kosmetyki przestają wystarczać. Zaczynamy więc zastanawiać się, co i kto może nam pomóc w takiej sytuacji. Istnieje rozwiązanie, które pozwoli rozwiązać krępujący problem nadmiernej potliwości.

Skąd bierze się problem nadpotliwości?

Najczęściej spotykaną przyczyną powstania problemu nadmiernego pocenia się jest nadreaktywność gruczołów potowych. Dotyczy najczęściej obszaru stóp, dłoni, pach, a czasem także całej twarzy. Nadmierna produkcja potu nazywana jest hiperhydrozą. Zdarza się jednak, że problem jest znacznie bardziej poważny, bo dotyczy całego ciała. Taka uogólniona nadpotliwość zazwyczaj ma swoje źródło w jakimś ogólnoustrojowym schorzeniu. W takim przypadku należy odnaleźć przyczynę i leczyć chorobę podstawową. Zwykle takie postępowanie pozwala wyeliminować problem. Jednostkami chorobowymi mogącymi powodować nadpotliwość najczęściej jest: cukrzyca, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, kłopoty z wątrobą, a nawet sercem. Ponadto, z nadpotliwością mogą zmagać się osoby otyłe i kobiety w okresie menopauzy.

Jakie kroki należy podjąć, gdy pojawia się problem nadpotliwości?

Zanim sięgniemy po bardziej radykalne środki eliminowania nadpotliwości, warto spróbować uporać się z problemem samemu. Musimy więc wyjątkowo restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny, stosować odpowiednie kosmetyki i antyperspiranty, a także zadbać o odzież wykonaną z włókien naturalnych, lekką i przewiewną. Osoby cierpiące na nadpotliwość muszą zwrócić szczególną uwagę na dietę, wyeliminować ostre przyprawy i alkohol. Istotne jest także unikanie sytuacji stresowych i przyjmowanie leków uspokajających czy spożywanie ziołowych herbatek. Jeśli jednak wymienione sposoby zawodzą, trzeba sięgnąć po rozwiązania bardziej skuteczne.

Niecodzienne zastosowanie botoksu

Leczenie nadpotliwości w Klinice Medycyny Estetycznej i Dermatologii ArteDerm w Józefowie przeprowadzane jest z użyciem toksyny botulinowej. Choć wiele osób kojarzy popularny botoks z wypełniaczem zmarszczek, znalazł on także inne zastosowanie. Z powodzeniem spełnia swą funkcję, dając satysfakcję pacjentom borykającym się z męczącą dolegliwością. Zabieg polega na stosowaniu ostrzykiwań miejsc, których dotyczy problem. Proces leczenia jest całkowicie bezbolesny, bo okolice poddane ostrzykiwaniu są znieczulane specjalnym aerozolem i kremem. W zależności od tego, jak rozległy jest problem, sesja może trwać kilkanaście minut lub nawet godzinę. Na ostateczny efekt trzeba poczekać kilkanaście dni.

Co warto wiedzieć o zabiegu?

Przed przystąpieniem do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej w Klinice ArteDerm w Józefowie przeprowadza się zawsze test Minora. Jak tłumaczą specjaliści, to próba jodowo-skrobiowa, która ma wskazać miejsca, w których problem nadpotliwości jest najbardziej nasilony. Po zakończonym zabiegu pacjent musi założyć czystą, bawełnianą odzież, a jeśli leczeniu poddane były okolice dłoni lub stóp, bawełniane rękawiczki, skarpetki i odpowiednie buty. Efekty zabiegu utrzymują się do roku, po tym czasie kurację należy powtórzyć, jeśli problem powróci.

Na czym polega działanie botoksu w leczeniu nadpotliwości?

Toksyna botulinowa, wstrzyknięta podskórnie w miejsca dotknięte problemem nadpotliwości, blokuje nerw zaopatrujący gruczoł potowy, co hamuje wydzielanie potu. Jak zostało wspomniane, zabieg trzeba powtarzać, gdyż tylko systematyczność oraz odpowiednia dbałość o higienę mogą wyeliminować problem nadmiernego pocenia się.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Kuracji toksyną botulinową nie mogą poddawać się ciężarne i karmiące piersią kobiety, chorzy na miastenię czy stwardnienie zanikowe boczne. Aby pacjent został prawidłowo zakwalifikowany, niezbędna jest wstępna konsultacja lekarska.

Kliknij, jeśli chcesz wiedziec więcej o: leczeniu nadpotliwości toksyną botulinową w Klinice Arte Derm w Józefowie.